„Dziś wesoło słonko świeci, do przedszkola idą dzieci.
Uśmiechnięte minki mają, bo je panie już witają.
Nikt nie płacze, nikt nie szlocha, bo przedszkole dzieci kocha.”

Przedszkole Miejskie nr 52 znajduje się w Sosnowcu w dzielnicy Środula.
Decyzją Prezydenta Miasta przedszkole rozpoczęło swoją pracę od 1985 roku.
Wówczas w przedszkolu były cztery oddziały. Obecnie przedszkole jest placówką pięcio- oddziałową. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat.
Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 06.00 – 17.00.

Przedszkole znajduje się w ustronnym miejscu osiedla. Teren wokół przedszkola jest pięknie zagospodarowany. Przedszkole otacza mnóstwo różnorodnych gatunków drzew i krzewów, co sprawia, że dzieci mają kontakt z przyrodą.

Przedszkole jest budynkiem parterowym. Wszystkie sale wychowawczo-dydaktyczne poszczególnych grup wiekowych są przestronne, słoneczne, funkcjonalnie i estetyczne.
Z każdej sali jest możliwość wyjścia na taras przedszkolny a także do ogrodu.
Ogród posiada dwa place zabaw dostosowane do grup wiekowych.

Przedszkole, jako placówka opiekuńczo- wychowawczo- dydaktyczna, realizuje zadania w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego.
Programy pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz programy własne nauczycieli są zgodne z koncepcją pracy przedszkola oraz uwzględniają potrzeby rozwojowe wychowanków.