PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE

„ZDROWO I SPORTOWO”

Zdrowo i Sportowo to ogólnopolski program, którego celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia. Poprzez zajęcia sportowe pokazujemy dzieciom jak fajne jest uprawianie sportu, czy też ogólnie aktywność ruchową, ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy.

Po co to robić? Powodów jest kilka. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak pokazują badania, dzieci, młodzież, a potem dorośli, którzy na co dzień uprawiają sport czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej uczą się lepiej, lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. W większym stopniu akceptują swoje ciało i rozumieją ograniczenia. Wreszcie łatwiej budują relacje społeczne i potrafią się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej.

Akcja Zdrowo i Sportowo, to również tematy związane z odżywianiem i odpoczynkiem. Padają w ostatnim czasie mity związane z traktowaniem sportu i ruchu, jako remedium na byle jakie odżywianie. Nie w ilości, a w jakości zarówno ruchu, jedzenia jak i snu, tkwi klucz do zdrowia i radości.

„ROK Z HIGIENĄ VELVET”

 Rok z higieną Velvet to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli oraz wychowawców dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (klasy 1-3), a więc do 10 roku życia. To również kampania skierowana do rodziców i wszystkich opiekunów dzieci.

Hasło przewodnie programu to jest Uczymy jak żyć zdrowiej.

Celem jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat, aby przyczyniły się do poprawy zdrowia i samopoczucia dzieci na całym świecie.

„DZIECIAKI MLECZAKI”

„Dzieciaki Mleczaki” to ogólnopolski projekt edukacyjno-informacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Głównym celem projektu jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy projektu  – Polska Izba Mleka – poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

Mleko i jego przetwory są bardzo ważne w diecie dzieci. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych w tym zakresie jest kluczowe, aby nasze pociechy rozwijały się prawidłowo i zdrowo rosły.

„Dzieciaki Mleczaki” są realizowane  już od 2012 r. i co roku zaskakują różnorodnością wydarzeń, oryginalnością pomysłów i atrakcyjnością materiałów edukacyjnych, skierowanych do dzieci. W ramach projektu odbywają się ciekawe zajęcia edukacyjne o mleku i jego przetworach, konkursy, spotkania z bohaterami projektu.

Po zakończeniu programu nasze Przedszkole otrzyma ogólnopolski certyfikat Polskiej Izby Mleka za udział w projekcie.

„KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej. Organizowany jest przez markę Kubuś. 

Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców.

„MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Realizacja, zaprojektowanych w jego ramach modułów, sprzyja kształceniu u dzieci kompetencji kluczowych tj. najważniejszych umiejętności, wiedzy i postaw.

Organizatorem projektu jest Grupa MAC S.A. we współpracy z wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”, a autorem – Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego
nr 1 w Kolbuszowej.

Wszystkie moduły opierają się na postaci Małego Misia, pełniącego rolę przewodnika po świecie literatury oraz na propagowaniu czytelnictwa.

„Przyjaciele Zippiego”

Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych przez nauczyciela, wychowawcę w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.

Właścicielem programu jest angielska fundacja „PArtnership for Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.

Program został zbudowany na założeniu, że małe dzieci można nauczyć radzenia sobie z problemami i trudnościami, dzięki czemu będą lepiej funkcjonować w młodości i w życiu dorosłym, korzystając z tych umiejętności.

Wiek 5-7 lat, to okres rozwojowy, któremu towarzyszy wiele zmian, ogromne tempo uczenia się i nabywania nowych kompetencji. Jest to również etap przekraczania progu szkolnego. Program „Przyjaciele Zippiego” uczy dzieci, jak radzić sobie ze zmianami i wyzwaniami, jak rozwiązywać konflikty i dobrze funkcjonować w grupie. Jest to jedyny program, w którym z małymi dziećmi rozmawia się na temat śmierci i uczuć, jakie towarzyszą nam w sytuacji utraty kogoś bliskiego.

Realizując zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani: „To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach. Program pokazuje także, jak ważna jest rozmowa z innymi, kiedy odczuwamy smutek lub złość i  jak ważne jest słuchanie innych, kiedy oni przeżywają trudne chwile.

„Przytul się do drzewa”

Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem pożarów lasów na terenie Polski, z których połowa powstała z winy człowieka. Udział w kampanii polega na wykonaniu zdjęcia indywidualnego lub grupowego, na którym dzieci przytulają drzewa. Następnie zdjęcia nadsyłane z całej Polski tworzą wspólny kolaż kampanii. Bardzo ważna jest edukacja od najmłodszych lat i zwracanie uwagi na rolę drzew w życiu człowieka. Faktem jest, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie. Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nie tylko pokazujemy mądrą postawę leśną, ale i zyskujemy coś dla siebie.

„Działaj z imPETem”

Kampania „Działaj z imPETem!” to innowacyjny projekt ponad podziałami którego celem jest zwiększenie ilości zbieranych i poddawanych recyklingowi butelek PET. 

Każdy z nas rocznie wytwarza ponad 330 kg odpadów. Znaczna część z nich, doskonale nadaje się do recyklingu i może z powodzeniem otrzymać drugie życie, jeśli tylko zostanie posegregowana i wyrzucona do odpowiednich pojemników. Wstępna segregacja odpadów w domu jest kluczowa dla późniejszej jakości surowca i jego recyklingu.

Dlatego w projekcie „Działaj z imPETem!” uczymy w jaki sposób należy postępować z opakowaniami w domu, szkole i w najbliższym otoczeniu. Nasze działania to odpowiedź na potrzeby społeczeństwa w zakresie edukacji o segregacji odpadów oraz wsparcie edukacyjne szkół, przedszkoli i wszystkich jednostek edukacyjnych w Polsce.

Chcemy już od najmłodszych lat, uświadamiać dzieci o konieczności segregacji odpadów i korzyściach płynących z recyklingu zarówno dla nas samych, jak i naszej planety. Dlatego tworzymy narzędzia, dzięki którym nauczymy młodsze pokolenia, jak dbać o naszą wspólną przestrzeń.

„Pose – zabawy ruchowe w zdrowym stylu”

Program zakłada:

  • zdobycie umiejętności, które pomogą dbać o prawidłową postawę przedszkolaków,
  • podniesienie kompetencji nauczycieli w obszarze rozwoju fizycznego dzieci,
  • poszerzenie wiedzy nauczycieli dzięki warsztatom z profesjonalistami,
  • wspieranie zdrowego rozwoju dzieci i zapobieganie problemom związanym z wadami postawy w oparciu o najnowsze trendy edukacyjne oraz wiedzę ekspertów. Dzieci unikną takich problemów, jak okrągłe czy wklęsłe plecy,
  • dostęp do materiałów edukacyjnych, szkoleń, webinariów.