KONCEPCJA PRZEDSZKOLA NR 52 W SOSNOWCU NA LATA 2019 – 2024
Podstawa prawna:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019r. poz.1148, 1078, 1287, 1680 i 1681).
- Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2019r. poz. 356).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. 2019 poz. 1627)
- Zalecenie Rady Unii Europejskiej z 22 maja 2018 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.
- Statut i Roczny Plan Pracy Przedszkola Miejskiego nr 52 w Sosnowcu.
O PRZEDSZKOLU
Przedszkole Miejskie Nr 52 jest zlokalizowane przy ul. Witkiewicza 1
w Sosnowcu. Organem prowadzącym Przedszkole jest Gmina Sosnowiec, a organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Śląski Kurator Oświaty. Funkcję dyrektora od 2004r. pełni mgr Renata Gruba.
Przedszkole jest parterowym budynkiem otoczonym przestrzennym ogrodem, w którym dzieci mogą się bezpiecznie i spokojnie bawić. Duża wagę przywiązujemy do estetycznego wyglądu wnętrza pomieszczeń jak również otoczenia. W przedszkolu znajdują się przestronne, widne sale zajęć z węzłem sanitarnym, szatniami, pomieszczeniami gospodarczymi, które są doskonale wyposażone w potrzebne pomoce dydaktyczne, kąciki zabaw, zabawki oraz meble dostosowane do wieku dzieci.
Z każdej sali jest wyjście na taras i ogród przedszkolny.
Przedszkole funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 600 do 1700 z wyjątkiem przerw ustalonych z organem prowadzącym. W czasie godzin pracy placówki odbywają się zajęcia planowane i inicjowane przez nauczycielki oraz podejmowane z inicjatywy dzieci.
Przedszkole Miejskie Nr 52 w Sosnowcu prowadzi nieodpłatną działalność wychowawczo – dydaktyczno – opiekuńczą w zakresie wychowania przedszkolnego w wymiarze 5 godzin dziennie, pozostały czas przebywania dzieci w placówce jest odpłatny, a wysokość opłaty regulują odrębne przepisy ustalone przez Organ Prowadzący.
Placówka prowadzi rekrutację w oparciu o zasadę pełnej dostępności. Podstawą zgłoszenia dziecka do Przedszkola jest „karta zgłoszenia dziecka”.
Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz przyjazny dzieciom personel administracyjno – obsługowy. Wszyscy pracownicy Przedszkola dostrzegają ważną rolę edukacji przedszkolnej w indywidualnym rozwoju dziecka. Zaangażowanie personelu pedagogicznego oraz administracyjno – obsługowego przedszkola umożliwia systematyczny rozwój placówki i wypracowanie strategii jej działania na miarę Przedszkola XXI wieku. W naszym działaniu kierujemy się również zasadami pedagogiki Janusza Korczaka i przyświeca nam motto:
„Dziecko chce być dobre
Jeśli nie umie – naucz
Jeśli nie wie – wytłumacz
Jeśli nie może – pomóż”
Janusz Korczak
CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA
PRZEDSZKOLE
- Osiąga cele zgodne z polityką oświatową państwa.
- Wspiera wszechstronny rozwój dziecka poprzez rozwój kompetencji kluczowych przedszkolaków, rozumianych jako połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji.
- Dba aby wychowankowie osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w szkole poprzez realizację podstawy programowej, programów własnych, osiągnięć wychowawczo – edukacyjnych dzieci.
- Stwarza warunki zaspakajania potrzeb edukacyjnych do rozwoju osobowego i ekspresji oraz aktywności twórczej dzieci z wykorzystaniem ich indywidualnych predyspozycji.
- Zapewnia swoim wychowankom bezpieczeństwo i stwarza atmosferę akceptacji.
- Wprowadza dzieci w świat wartości patriotycznych, proekologicznych i szacunku do swojej małej ojczyzny.
- Umacnia więzi rodzinne poprzez poznawanie i pielęgnowanie tradycji.
- Kształtuje prawidłowe postawy prozdrowotne.
WIZJA
PRZEDSZKOLE:
- przyjazne dziecku, rodzicom i środowisku,
- miejsce bezpiecznej i radosnej zabawy,
- miejsce wszechstronnego rozwoju dziecka,
- gwarancja sukcesu na kolejnym szczeblu edukacji,
- miejsce do rozwijania spontanicznej ekspresji, twórczości i kreatywności uczuć i myśli,
- miejsce kształtowania zdrowego i bezpiecznego stylu życia.
MISJA
W naszym przedszkolu dziecko:
- znajduje możliwość wszechstronnego rozwoju poprzez działalność zabawową i edukacyjną,
- rozwija aktywność twórczą,
- rozwija zainteresowania muzyką, kulturą i sztuką,
- zdobywa wiedzę i umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu w życiu dorosłym,
- spontanicznie i kreatywnie wyraża własne myśli,
- poznaje zasady prawidłowych nawyków żywieniowych,
- jest akceptowane takim jakie jest,
- uczy się życzliwości, przyjaźni, otwarcia na drugiego człowieka, wzajemnego szacunku, kultury bycia,
- czuje się bezpieczne w życzliwej atmosferze.
PROCES WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNY
Proces wychowawczo-dydaktyczny w naszym Przedszkolu opiera się na rozwoju kompetencji kluczowych, które stanowią integralną część podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
W okresie przedszkolnym dzieci odznaczają się dużą ciekawością świata oraz chłonnością umysłów. W pierwszych latach życia kształtują się możliwości intelektualne, osobowość oraz rozwija się większość wrodzonych predyspozycji (m.in.: zdolność uczenia się, zapamiętywania, posługiwania się językami czy talent matematyczny). Jest to więc najlepszy i najważniejszy okres na działania edukacyjne zmierzające do rozwijania kompetencji kluczowych, ustalonych przez Radę Unii Europejskiej w 2006 roku oraz zmodyfikowanych w roku 2018. Są to:
- kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
- kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
- kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
- kompetencje cyfrowe,
- kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się,
- kompetencje obywatelskie,
- kompetencje w zakresie przedsiębiorczości,
- kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
Jest to zdolność do skutecznego komunikowania się dziecka w środowisku przedszkolnym z dorosłymi i innymi dziećmi (np. komunikowanie własnych potrzeb, emocji, przetwarzanie i interpretacja pojęć, faktów, opinii) we właściwy i kreatywny sposób.
Rozwijanie tej umiejętności stanowi postawę dalszego uczenia się i innych interakcji językowych. Należy zadbać aby dzieci, umiejętnie wyrażały swoje myśli
i uczucia, potrafiły we właściwy sposób odbierać i interpretować komunikaty innych, dbały o ich poprawność językowa na miarę swoich możliwości i aby potrafiły dostosować swój komunikat do danej sytuacji i kontekstu.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji:
- słuchanie utworów literatury dziecięcej czytanych zarówno przez nauczyciela, jak i zaproszonych gości,
- wypowiedzi spontaniczne i kierowane na temat przeczytanych utworów,
- ćwiczenie umiejętności opowiadania o zdarzeniach z przedszkola i umiejętności objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych,
- ćwiczenia pamięci: nauka wierszy, ról,
- odgrywanie scenek (drama, zabawy paluszkowe, tatr kukiełkowy, pacynki),
- występy artystyczne dzieci w uroczystościach przedszkolnych,
- uczestnictwo w konkursach recytatorskich,
- zapewnienie wsparcia logopedycznego,
- ćwiczenia grafomotoryki ręki jako przygotowanie do pisania,
- wprowadzanie liter, naukę czytania prostych wyrazów i zdań, ćwiczenia usprawniające analizę i syntezę słuchowo-wzrokową,
- zachęcanie dzieci do korzystania z kącików czytelniczych w salach
- wyjazdy na spektakle teatralne.
Kompetencje w zakresie wielojęzyczności
Kompetencje te określają zdolność do prawidłowego i skutecznego korzystania z różnych języków w celu porozumiewania się. Pokrywa ona się z kompetencją w zakresie rozumienie i tworzenia informacji ale obejmuje świadomość istnienia odmienności językowej i kulturowej oraz umiejętność uczenia się języków obcych prze całe życie.
Na gruncie przedszkolnym rozwijanie tej kompetencji polega na zaszczepieniu w dzieciach owej świadomości oraz zainteresowaniu ich istnieniem odmienności językowej. Dzieci poprzez zabawy językowe, piosenki, wierszyki, rymowanki uczą się prostych zwrotów w języku obcym, których używają w sytuacjach codziennych –
w zabawie i nauce.
Przyjmuje się, że dziecko kończące przedszkole rozumie i reaguje na bardzo proste polecenia w języku obcym, a przygotowanie do posługiwania się językiem obcym odbywa się przez zabawę.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji
w zakresie wielojęzyczności:
- udział w zajęciach z językach angielskiego (2x w tygodniu),
- wykorzystanie metody Total Physical Response (TPR), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza reagowanie całym ciałem (metoda nauczania języka obcego poprzez ruch,
- wykorzystanie metod: metoda bezpośrednia (Direct Method), metoda Audiolingwalna, metoda dramy,
- organizowanie zabaw muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych i teatralnych. Nauka rymowanek, prostych wierszyków i piosenek,
- wydawanie dzieciom prostych poleceń w języku angielskim,
- „Mini słownik dla rodziców”- informacja o wprowadzonym słownictwie,
- udział w konkursach językowych, plastycznych,
- opowiadanie i czytanie historyjek wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami.
Kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii.
Kompetencje matematyczne to zdolność rozwijania i wykorzystywania myślenia matematycznego do rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji. Kompetencja ta obejmuje nie tylko wiedzę matematyczną ale także chęci i psychologiczne nastawienie do realizacji zadania lub rozwikłania problemu.
Podstawowe kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych odnoszą się do opanowania, wykorzystywania i stosowania wiedzy oraz sposobów i metod objaśniających świat przyrody przez: eksperymentowanie, obserwowanie zjawisk, sprawdzanie, majsterkowanie, powtarzanie procedur i instrukcji oraz weryfikowanie wiedzy i odnoszenie jej do codziennych sytuacji, które dziecko zna. Kompetencje te zakładają również rozumienie zmian powodowanych przez działalność człowieka rozumienie swojej odpowiedzialności jako obywatela.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji matematycznych w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii:
- codzienne zabawy w przeliczanie zbiorów, klasyfikowanie, mierzenie, ważenie, rozróżnianie stron: lewa/prawa, określanie kierunków
i ustalanie położenia przedmiotów w stosunku do własnej osoby, - ćwiczenia w posługiwaniu się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznawaniu cyfr, dodawaniu i odejmowaniu w sytuacjach użytkowych,
- ćwiczenia, zadania, zabawy eksperymentalno-doświadczalne, kulinarne,
- obserwacje zjawisk atmosferycznych i przyrodniczych np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody itp.,
- prowadzenie czasowych „ogródków” w salach oraz obserwacje na terenie ogrodu przedszkolnego,
- zabawy mikroskopem, lupą itp.
- zabawy w kąciku majsterkowicza z wykorzystaniem bezpiecznych narzędzi oraz zabawy konstrukcyjne,
- wspólne wykonywanie eksperymentów i doświadczeń w celu poznania podstawowych praw fizycznych, chemicznych,
- eksperymenty plastyczne, wizualizacyjno-przestrzenne i techniczne np. budowle
i konstrukcje z różnych materiałów także z recyklingu, - uświadamianie roli zachowań proekologicznych poprzez akcje zbierania makulatury, zużytych baterii oraz segregację śmieci.
Kompetencje cyfrowe
Rozwijanie tej kompetencji oznacza stopniowe wprowadzanie dziecka w świat wirtualny, aby mogło w pełni rozwijać pozostałe kompetencje. Podstawa programowa zakłada wykorzystanie nowoczesnych technologii do stymulowania samodzielnej aktywności poznawczej przedszkolaków.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji
w zakresie kompetencji cyfrowych:
- wykorzystanie narzędzi TIK w codziennych zabawach i zajęciach: rzutnik, laptop, tablica interaktywna, komputer,
- wykorzystanie podczas zajęć dydaktycznych i zabaw tablicy multimedialnej
i multibooka, - wykorzystanie Internetu w codziennych zabawach i zajęciach,
- udział w konkursach z wykorzystaniem multimediów i programów komputerowych.
Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
„Jest to zdolność do autorefleksji, skutecznego zarządzania czasem
i informacjami, konstruktywnej pracy z innymi osobami, zachowania odporności oraz zarządzania własnym uczeniem się i karierą zawodową.” [1]
Etap przedszkolny stanowi dla dziecka pierwsze doświadczenie z uczeniem się rozumianym jako możliwie świadomy, konsekwentny i usystematyzowany proces nastawiony na osiągniecie konkretnych celów.
Rolą Przedszkola jest rozpoznanie indywidualnych predyspozycji, zdolności
i preferencji dziecka tak aby przygotować go do różnych form nauki – indywidualnej, grupowej oraz stwarzać sytuacje, w których będzie mógł ćwiczyć gospodarowanie czasem przeznaczonym na zabawę i naukę, współpracować w grupie przy wykonywaniu zadania oraz brać odpowiedzialność za własne decyzje
i wyniki własnej działalności. Kompetencje te to też zdolność do stopniowego wychodzenia poza obszar rodziny, do pracy z innymi w grupie przedszkolnej. Należy uczyć dzieci radzenia sobie z konfliktami i skutecznego porozumiewania się w grupie z poszanowaniem i rozumieniem różnych punktów widzenia, a także rozwijać
w przedszkolach zdolność tworzenia poczucia pewności i odczuwania empatii.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie umiejętności uczenia się:
- realizacja wszystkich obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
- w trakcie codziennych zajęć dzieci nabywają umiejętność obserwacji
i wyciągania wniosków z własnych działań a dzięki temu uczą się konkretnych zachowań i reakcji, - dzieci wdrażane są do samodzielnego zdobywania wiedzy przy pomocy różnorodnych źródeł wiedzy (tradycyjnych i nowoczesnych) oraz do współpracy i współdziałania w zespole, grupie, ale też pracy indywidualnej,
- praca w grupach mieszanych wiekowo – uczenie się od siebie,
- wykształceniu u dzieci cech społecznie pożądanych służą tworzone przez dzieci kodeksy zachowania, stosowanie odpowiednio dobranych wzmocnień pozytywnych i konsekwencji,
- stosowanie zwrotów grzecznościowych, kulturalne zachowanie podczas różnorodnych sytuacji, umiejętność współpracy, otwartość, bezkonfliktowość, tolerancja, przy jednoczesnym eliminowaniu postaw społecznie niepożądanych,
- realizacja wolontariatu i akcji charytatywnych.
Kompetencje obywatelskie
„Kompetencje obywatelskie to zdolność działania jako odpowiedzialni obywatele oraz pełnego uczestnictwa w życiu obywatelskim i społecznym.” [2] Na etapie przedszkolnym ważne jest, aby dziecko zrozumiało, że istnieją różne społeczeństwa i środowiska z właściwymi sobie obyczajami oraz sposobami funkcjonowania osób, ponad to aby dostrzegało różnorodność zachowań, a stopniowo też postaw. Istotne jest również wzbudzania w dzieciach otoczeniem domu i przedszkola, zachęcanie do podejmowania działań na rzecz wspólnego dobra i pracy w dziecięcym wolontariacie na miarę ich możliwości.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji obywatelskich:
- realizacja tych treści odbywa się nieustannie, podczas wszystkich sytuacji z jakimi stykamy się w przedszkolnej rzeczywistości, a ich celem jest wykształcenie u dzieci postaw obywatelskich,
- budzenie zainteresowania historią swoje rodziny,
- budzenie zainteresowania kulturą i historią swojej okolicy i kraju,
- nauka praw dziecka, obywatelskich, równości oraz poszanowania innych osób,
- rozwijanie postaw patriotycznych po przez obchody, m.in. Dnia Niepodległości, Dnia Flagi,
- udział w małym wolontariacie – współpraca z Hospicjum Św. Tomasza, udział w akcjach charytatywnych (Unicef, Góra grosza, Pełna miska dla schroniska, zbiórki na rzecz dzieci w Domach Dziecka),
- wyjścia, wycieczki do różnych miejsc użyteczności publicznych, organizacji (sklep, zakład fryzjerski, poczta, biblioteka, straż pożarna, komisariat, bank)
- spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (np. strażak, policjant, fryzjer, górnik, żołnierz, kolejarz).
- Kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Kompetencję tę należy rozumieć jako zdolność do wcielania pomysłów, planów, idei w czyn. Bazę tej kompetencji stanowią kreatywności, krytyczne myślenie jak i umiejętności rozwiązywania problemów, podejmowania inicjatywy, wytrwałość oraz na zdolność do wspólnego działania.
Działania przedszkolne w tej materii polegają na budowaniu w dzieciach poczucia sprawstwa poprzez stwarzanie im warunków do samodzielnego eksplorowania świata, doświadczania i eksperymentowania.
Kształtowanie tej kompetencji odbywa się wielopłaszczyznowo i obejmuje wszystkie działania edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze, w których uczestniczy dziecko w Przedszkolu.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie przedsiębiorczości:
- obserwacje przyrody w ogrodzie przedszkolnym,
- działania twórcze,
- zabawy na placu zabaw oraz w kącikach zainteresowań,
- zabawy doświadczalne i eksperymentalne,
- granie w gry zespołowe i planszowe,
- współpraca podczas stawiania dzieciom zadań do wykonania w parach, grupach czy zespołach, co pozwala im poczuć się współodpowiedzialnymi za ostateczny efekt podejmowanych działań,
- warsztaty zainteresowań prowadzone przez nauczycieli,
- udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych, wycieczkach, eventach
i wydarzeniach.
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej to zarówno umiejętność twórczego rozwijania i wyrażania doświadczeń i emocji za pośrednictwem różnorodnych środków ekspresji: muzyki, sztuk teatralnych, literatury i sztuk wizualnych, jak i rozumienia sposobów kreatywnego wyrażania i komunikowania pomysłów i znaczeń w różnych kulturach.
Działania naszego Przedszkola w celu rozwijania kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej:
- codzienne działania twórcze: malowanie różnymi technikami, rysowanie, śpiewanie, taniec, gra na prostych instrumentach muzycznych,
- wystawy prac dzieci: sala, korytarz główny, strona internetowa,
- udział w uroczystościach przedszkolnych,
- udział w konkursach przedszkolnych lokalnych i ogólnopolskich o charakterze muzycznym, plastycznym, recytatorskim, językowym,
- udział w spektaklach teatralnych, seansach filmowych, lekcjach muzealnych, koncertach.
MODEL ABSOLWENTA
Dziecko:
Wykazuje:
- życzliwość i otwartość wobec ludzi,
- motywację do uczenia się,
- umiejętność przyswajania wiedzy o świecie społecznym przyrodniczym i technicznym,
- umiejętność kreatywnego działania,
- wytrwałość i koncentrację podczas prac,
- umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- umiejętność współdziałania z rówieśnikami,
- tolerancję i akceptację wobec odmiennych postaw i przekonań,
- samodzielność w czynnościach samoobsługowych,
- wrażliwość na potrzeby innych.
Posiada:
- poczucie własnej wartości;
- zdolność do porozumiewania się z innymi w sposób zrozumiały;
- wyobrażenie o obowiązkach wynikających z roli ucznia;
- podstawową wiedzę o świecie przyrodniczym, społecznym i technicznym;
Umie:
- cieszyć się z własnych osiągnięć;
- odczuwać satysfakcję z wykonywanych samodzielnie zadań;
- troszczyć się o własne zdrowie;
Rozumie, zna:
- prawa i obowiązki dziecka;
- zasady bezpieczeństwa, higieny, dbałości o zdrowie własne i innych;
- zasady zdrowego żywienia;
- zasady kultury współżycia i współdziałania w społeczeństwie;
- symbole narodowe oraz kulturę i dziedzictwo regionu;
- potrzebę szanowania środowiska przyrodniczego;
Poszukuje:
- nowej wiedzy;
- doświadczeń;
- inspiracji do pracy twórczej;
- nowych zainteresowań;
Działa:
- kreatywnie i twórczo;
- samodzielnie;
- zgodnie z własnymi potrzebami;
Nie obawia się:
- wyrażać własne uczucia;
- wykazywać inicjatywę w działaniu;
- reprezentować swoją placówkę i grupę rówieśniczą na zewnątrz;
- prezentować swoje pomysły i osiągnięcia edukacyjne;
- kontaktu z tym co nowe i nieznane;
SYSTEM WARTOŚCI
- Twórczość
- Wytrwałość
- Szczęście
- Odwaga
- Doskonałość
- Piękno
METODY
Do realizacji obowiązujących treści programowych wykorzystujemy elementy następujących nowatorskich i aktywnych metod:
- Zajęcia i zabawy z obszaru edukacji matematycznej E. Gruszczyk – Kolczyńskiej;
- Ruchu Rozwijającego W. Sherborne;
- Gimnastyka ekspresyjna R. Labana;
- Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów
- Pedagogika Zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i animatorów KLANZA;
- Kinezjologia Edukacyjna Denissona;
- Metoda Dobrego Startu;
- Metoda I. Majchrzak;
- Aktywne Słuchanie Muzyki wg B. Strauss;
- wybrane metody nauki języków obcych: metoda bezpośrednia (Direct Method), TPR – Total Physical Response, metoda Audiolingwalna, metoda dramy.
WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI:
CELE:
- dążenie do jednolitości oddziaływań wychowawczo – dydaktycznych przedszkola i środowiska rodzinnego;
- poszukiwanie efektywnych sposobów komunikacji z rodzicami;
- zapoznanie z obowiązującymi dokumentami i realizowanymi programami na placówce;
- przekazanie informacji na temat osiągniętego poziomu gotowości szkolnej dziecka 6 – letniego oraz osiągnięć psychorozwojowych w poszczególnych grupach wiekowych;
- wspieranie w rozpoznawaniu przyczyn oraz trudności wychowawczo – dydaktycznych ;
- wzmacnianie więzi rodzinnych;
- włączanie rodziców do życia przedszkola i grupy;
- pedagogizacje rodziców w celu podnoszenia świadomości edukacyjnej;
FORMY:
- Zebrania ogólne z Rodzicami oraz z Radą Rodziców;
- Zebrania grupowe w poszczególnych grupach wiekowych;
- Konsultacje indywidualne;
- Informacje na stronie internetowej przedszkola;
- Prowadzenie „Kącika dla Rodziców – prezentacja prac;
- Prowadzenie zajęć otwartych dla rodziców i dni otwartych;
- Organizowanie uroczystości przedszkolnych, imprez, akcji charytatywnych z udziałem rodziców;
- Zachęcanie rodziców do włączania się w organizację imprez, konkursów, wycieczek;
- Angażowanie rodziców w prace użyteczne na rzecz grupy i przedszkola.
WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI
CELE:
- Rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci;
- Kształtowanie postaw społeczni pożądanych;
- Promocja placówki w szerszym środowisku;
- Kształtowanie nawyków prozdrowotnych;
- Kształtowanie nawyku dbania o bezpieczeństwo swoje i innych;
- Uwrażliwienie na potrzeby innych;
- Rozwijanie postawy altruistycznej;
- Poszerzenie kontaktów zawodowych, które mogą zaowocować dalszą współpracą na rzecz placówki i wychowanków.
WSPÓŁPRACA Z PLACÓWKAMI OŚWIATOWYMI:
- Sosnowieckie Przedszkola.
- Biblioteka Miejska- filia nr 1 w Sosnowcu.
- Szkoła Podstawowa Nr 16 w Sosnowcu.
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 2 w Sosnowcu.
INNE INSTYTUCJE:
- Muzeum Straży Pożarnej w Mysłowicach.
- Muzeum Schoena Sosnowiec.
- Teatr Dzieci Zagłębia im J. Dormana w Będzinie.
- Teatr Zagłębia w Sosnowcu.
- Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu.
- Nadleśnictwo „Siewierz”.
- Schronisko dla Bezdomnych zwierząt w Sosnowcu Milowice.
- Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.
- Kino „Helios” w Sosnowcu.
- Kino „Cinema City” w Sosnowcu.
- Muzeum Chleba w Radzionkowie.
- Miejska Komenda Policji w Sosnowcu.
PROMOCJA PLACÓWKI
Działania promocyjne naszej placówki obejmują:
-
- dbałość o pozytywny wizerunek przedszkola w szerszym środowisku,
- prezentowanie życzliwej postawy wobec nowych klientów przez wszystkich pracowników,
- publikacje prasowe, internetowe i na tablicy ogłoszeń dotyczące wydarzeń z życia przedszkola,
- organizacja uroczystości o charakterze miejskim i lokalnym,
- organizacja akcji charytatywnych: Góra Grosza, Zbieramy zużyte baterie, Zbieramy nakrętki, Pola Nadziei, Zbiórka zniczy, Kartka Bożonarodzeniowa, Kartka Wielkanocna, Pełna miska dla schroniska,
- prezentacje działań i wydarzeń na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń przedszkola,
- dbałość o estetykę otoczenia wewnątrz i na zewnątrz budynku,
- udział w ogólnopolskich programach i projektach edukacyjnych: „Bezpieczne Przedszkole”, „Dzieciaki Mleczaki”, „Akademia Aquafresh”, „Mamo Tato- wolę wodę”, „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, „Zdrowo- sportowo”, „Sprzątanie Świata”, „Marzycielska Poczta”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Listy do Ziemi”,
- interesownie się dalszymi losami absolwentów placówki,
- współpraca ze studentami (praktyki studenckie),